Urban Freaks!

Sokak stili fotoğrafı çekmeye başlayıp CATCH‘i oluşturduğumdan beri aklımda dönüp dolaşan bir fikir vardı: Acaba CATCH’in konseptinden esinlenip bir de video yapsak nasıl olur? Mesela bu sefer modeller gerçek mekanlarda olsa? Mesela bir pazarda? Mesela bir kahvede?

Bütün bu fikirler kafamda dönerken Rouge‘dan beri beni her zaman destekleyen Deniz Eslek de yanımdaydı. Bu arada hayatımıza C79 Fashion Agency girdi. Rains, Jets Swimwear, A Question Of gibi birbirinden cool markaların Beymen, Harvey Nichols gibi mağazalarda yer almasını sağlıyorlar. Deniz’le beraber işbirliği yapıp C79 için bir video yapmaya karar verdik. Derken kendimizi sokaklara attık. Hikayemiz fazla karışık değil. 4 arkadaş bir parti için hazırlık yapıyor. Meral meyve, Ezgi de kuruyemiş alışverişinde. Özlem ise partiye gelecek insanların listesini yapmakla meşgul. Nina ise partiye yetişmek için koşturuyor. Derken 4 arkadaş Olga’yı da kollarına takıp teras partisine gidiyorlar. Ve parti başlıyor! İyi eğlenceler!

Since i’ve started to take street style photos and have launched CATCH, there’s an idea veering in my head: What if we make a video inspired by CATCH? What if we put the models in real places? Like bazaar? Like kahve? -turkish traditional coffee shop-

While these ideas were spinning inside my head, my one of biggest supporter since “Rouge“, Deniz Eslek were with me. Meanwhile, C79 Fashion Agency came into our life. They provides cool brands like Rains, A Question Of, Jets Swimwear for Beymen, Harvey Nichols, etc. So i’ve collaborated with Deniz for making a video with C79. Then we have hit the street. Story is not so complicated. Four friends are getting ready for their party. Meral is at grocery shopping. Ezgi is at snack shopping. Özlem is organizing guest list for party and Nina is just running to party. Finally these four friends are getting together and meeting with Olga, then going directly to their terrace party. And… party starts! Have fun!

Directed by Emircan Soksan
Art Director Deniz Eslek
Assistant Tugberk Eslek
Fashion C79 Fashion Agency
Shoes Lastik Pabuc
Party People Nina Ludolphi, Ezgi Kantar, Meral, Ozlem Katipoglu, Olga Strungari.
Make-up M.A.C
Special Thanks to Nihan Asici, Ceylan Onay

 

 

3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *