RAMSEY – TEK CEKETLE 24 SAAT

1Y6B0850-as-Smart-Object-1-copy

 

İngiliz yazar Virginia Woolf‘un bir sözü vardır; Bir insan güzel yemezse ne iyi aşık olur, ne iyi düşünür, ne de iyi uyur. Ben de bu söze tamamıyla katılıyorum. Ama ne yazık ki iyi yemek yemeyi sevmek bana biraz pahalıya mal oluyor. Keza yemek yapmak benim için tam bir tabu. O yüzden bir sanat gibi yemek yapabilen ve bu konuda uzman olan insanlara hayranım.

Ramsey ile beraber gerçekleştirdiğimiz “Tek Ceketle 24 Saat Nasıl Geçer?” video serisinin ikinci bölümünde konuk ettiğimiz kişi de tam olarak bu hayranlığımdan dolayı aklıma geldi. Yemekle alakalı olan insanlar zaten adını biliyordur. Berat Çokal, nam-ı diğer Mosyo Şokola bir gastronom, aynı zamanda bir öğretim görevlisi. Şimdilerde ise bir Youtube vlogger‘ı.

Kendisini yıllardır sosyal medyadan takip ediyorum ve hayat tarzını çok ilginç buluyorum. Kah bir köyde topladığı sebzelerle bir şeyler yapıyor; kah mahalle pazarında alışverişte. Bazen de lüks bir restoranın kritiğini yapıyor. Bunları yaparken aynı zamanda fark edilir bir stili var. Daima şık kalmayı başarıyor. Eh bu da benim gibi modayla ilgili birinin dikkatini çekiyor.

Berat’ın renkli hayatına Ramsey ile bir günlüğüne ortak oluyoruz ve bir gününü tek bir Ramsey Shirt Jacket ile nasıl geçiriyor hep beraber izliyoruz.

The famous British writer, Virginia Woolf once says; “One cannot think well, love well, sleep well, if one has not dined well.” I totally agree with this quote. But unfortunately it costs me a fortune to be interested in dining well. However, cooking also has been always a taboo in my life. Therefore, I adore the person who cooks professionally.

My admiration helped me find the next guest of the video series called “How to Survive with one jacked for 24 hours” I made for Ramsey. Those who are interested in cooking would know his name already. Berat Cokal, aka Mosyo Sokola, is a gastronome and also lecturer at a university. Lately, he also has become Youtube vlogger.

I have been following his social media for a while and I am attracted by his life style. You can find him in a small village collecting (!) vegetables and cooking them or you can find him in a small local shop. As well as you can find him in a luxury restaurant, criticizing. While doing that, he never concedes from his style. As a matter of course that, this attracts my attention, too.

We’re invited to his colorful life for one day with Ramsey and we’re watching how he combines Ramsey Shirt Jacket with his style for 24 hours.


08:00 – EV

Kağıthane, İstanbul.

Berat Kağıthane’de modern bir binada oturuyor. Sabah kahvesini içmek için kendine biraz da olsa zaman ayırmayı başarabiliyor. Bir yandan günün kıyafetlerini seçip, bir yandan temiz hava alıyor ve güne hazır.

Berat lives in a new modern building on the European side of Istanbul. He can spare his time to have his morning coffee at home and get some fresh air at his balcony.  

Screen-shot-2016-01-15-at-10.39.11

Screen-Shot-2016-01-14-at-13.28

 


9:30 – KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ.

Balat, İstanbul.

Berat aslında mimar. Ama uzunca bir süredir yemek sektörüyle ilgili. 5 yaşından beri biriktirdiği bilgileri şimdi Kadir Has Üniversitesi bünyesindeki Vatel Business School‘da verdiği derslerde paylaşıyor. Eh tabii üniversitede ders verince biraz ciddi olmak lazım. Bir kravatla Ramsey Shirt Jacket‘ı kombinleyip biraz daha resmileşiyoruz.

Virtually, Berat is a trained architect. But he has been into cooking for a long time. Now he gives lectures at Vatel Business School. Of course, he gets into a more serious look with a help of Ramsey Shirt Jacket and a tie while he is at the university. 

I92A8833-as-Smart-Object-1-copy

1Y6B0826-as-Smart-Object-1-copy


11:30 – COFFEE DEPARTMENT

Balat, İstanbul.

Dersten sonra Haliç köprüsünün diğer tarafına, yeni yeni kafelerin açıldığı ve gün geçtikçe daha da hip olan Balat’a gidiyoruz. Berat’ın favori semtlerinden biri. Burada Coffee Department‘ta biraz soluklanıyoruz.

After the university, we’re crossing to Halic district which is recently started to become a hip area of the city. It is also Berat’s favourite district. We are stopping by at Coffee Department for a coffee.

1Y6B0850-as-Smart-Object-1-copy 1Y6B0855-as-Smart-Object-1-copy

Kahveden sonra, akşamki yemek için biraz alışveriş zamanı. Berat büyük zincir marketlerdense, küçük esnaf dükkanlarını tercih edenlerden. Balat da bunun tam yeri. Biraz alışverişten sonra yolumuza devam ediyoruz.

It is time to do food shopping for a dinner tonight. Berat prefers small local shops more than big chain supermarkets. Naturally, we are at the right district for small shops.  

Screen-shot-2016-01-15-at-10.48.55 Screen-shot-2016-01-15-at-10.49.14


14:00 – EV

Kağıthane İstanbul.

Berat günün ilk yarısında işleri halledince eve dönüp, Youtube kanalı için yeni bir tarif video’su çekmeye zaman bulabiliyor şansımıza. Yaptığı yemekleri evdeki ışık güzelse evde, eğer değilse de yaşadığı binanın kapalı terasında çekiyor. Terastan İstanbul manzarası da güzel olunca bugün yapacağı tatlı tarifi video’su için tabağı çanağı alıp buraya geliyoruz.

Luckily, Berat can find some time to record a food recipe video for his Youtube channel at the other half of the day. If the light is good at his house; he makes the shooting there. If not, he prefers the terrace floor of the building. After I saw the view from the terrace, we decide to carry all the cooking equipment here.

I92A8867-as-Smart-Object-1-copy I92A8884-as-Smart-Object-1-copy I92A8892-as-Smart-Object-1-copy

I92A8886-as-Smart-Object-1-copy I92A8887-as-Smart-Object-1-copy

19:00 LOKANTA ARMUT

Etiler İstanbul.

Berat yemek yapmayı sevdiği kadar paylaşmayı da seviyor. Zaman buldukça arkadaşlarının sahibi olduğu Lokanta Armut’a gidip çalışanlara sürpriz yapıyor ve onlar için yemek hazırlıyor. Sonra oturup bir güzel beraber yiyorlar. Buna da aile yemeği diyorlar. Biz de bütün gün Berat’la beraber olduğumuz için aileden biri sayılıyoruz ve bu güler yüzlü insanların ziyafetine ortak oluyoruz.

Berat likes to share as much as he likes to cook. Whenever he finds time, he goes to his friends’ place called Lokanta Armut and cooks for the crew. Of course, they eat all together at the end. They call it “family dinner”. After a whole day together, Berat accepts our shooting crew as one of the family members. So we are having the pleasure of dining with them.

Screen-Shot-2016-01-14-at-13.22 1Y6B0937-as-Smart-Object-1-copy

 


 

Virginia Woolf dediğinde çok da haklı gerçekten. Güzel yiyen güzel düşünür. Berat da tam böyle bir insan. Renkli ve hareketli. Bir günde öğretim görevlisinden şefe, şeften arkadaşa, çeşitli kılıklara girdi. Bunu da Ramsey Shirt Jacket’ını farklı şekillerde kombinleyerek stilinden ve rahatlığından ödün vermedi.

Umarım bir sonraki bölüm de böyle lezzetli ve keyifli olur!

I think Virginia Woolf was so right. The one who dines well, thinks well and becomes a good person. This could be the definition of Berat. He can be a friend, a cook, a chef, a lecturer during the 24 hours of a day. While doing that, he keeps his style with a touch of the Ramsey Shirt Jacket. I hope the next episode would be as tasty and pleasant as this one! 

1Y6B0927-as-Smart-Object-1-copy

2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *