PARIS FASHION WEEK VIDEO

PARIS FASHION WEEK VIDEO

Paris Fashion Week! Finally the last stop of the fashion month. The end of the parade.

They say Parisian style is effortless chic with vintage high-waisted jeans, light jackets, high heels and sometimes flats. The Parisian style is not meant to squeeze someone into someone else’s image. It is not about fitting the clothes, it is about the clothes fitting you. But, when it comes to Paris Fashion Week, the street style spectrum gets wider… and crazier.

Of course, for the street style photographer like me, most of the time it is an eye-candy to find so many different style on the streets. From minimalists to maximalists, from quirky layerings to bold and simple structures; Paris Fashion Week can become a fashion circus. But if your mind and body is focused on finding the real, unique and well-considered street style, it becomes remarkably easy to distill the essence of real fashion.

Here it is another CATCH video episode from Paris Fashion Week that I made for Vogue Turkey. Hope you enjoy!


Paris modası için zahmetsiz şıklık ön planda derler. Yüksek belli vintage kotlar, ceketler, yüksek topuklar ve bazen de düz ayakkabılar… Paris stili kendini başkasının kalıbına sokmaya çalışmadan kendi tarzını oluşturmaktan ibarettir. Vogue yazarlarının dediği gibi; Paris’te sizin kıyafete uygun olmanız değil, kıyafetin size uygun olması daha önemlidir. Ama Paris Fashion Week dönemi işler biraz değişiyor. “Stil” yelpazesi genişliyor, biraz da çılgınlaşıyor.

Tabii ki benim gibi sokak stili fotoğrafçıları için farklı stilleri aynı anda sokakta yakalamak oldukça göz alıcı olabiliyor. Minimalistden maksimaliste, çılgın “layering”lerden sade ve keskin kesimlere; Paris Moda Haftası zaman zaman bir moda sirki haline dönüşebiliyor. Ama bir sokak stili fotoğrafçısı olarak kafanız eğer gerçek, üzerinde düşünülmüş ve farklı sokak stili yakalamaksa ve bunun için efor sarf ediyorsanız; o zaman gerçek modanın özünü ayrıştırmak belirgin derecede kolaylaşıyor.

Karşınızda Vogue Türkiye için yaptığım yeni bir CATCH video’su. İyi seyirler!

 

Comments (0)
Join the discussion
Read them all
 

Comment

Hide Comments
Back

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Share