Nefret-me! / Don’t hate!

Barbaros Şansal veya bir başkası fikirlerinden / dış görünüşünden dolayı sokağın ortasında tekbirlerle öldüresiye dövülüyorsa, bir baba oğlunu sadece eşcinsel diye 5 kurşunla öldürüyorsa, Madımak Oteli içindeki aydın insanlarla beraber yakılıyorsa, daha duymadığımız yüzlerce insan hergün nefret saldırısına uğruyorsa ve en kötüsü de yıllardır bu zihniyet biraz olsun bile iyiye gitmiyorsa benim bu sözde demokrasiyle, sözde özgürlükle ve bu hükümetle ciddi sorunlarım var. Şiddetin her geçen gün biraz daha “gündelik”, biraz daha “meşru”laştırıldığı bir ortamda yarın aynı şeyleri bizim yaşamayacağımızın hiçbir garantisi yok.

Bu derleme video, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Lisans Programı, “Cinsiyet, Emek, Mekan” adlı ders için hazırlanmıştır. Ticari olarak kullanılamaz. Video, Charlie Chaplin’in meşhur “The Great Dictator (1940)” filmindeki barış konuşmasıyla başlamaktadır.

Video’da bulunan materyallerin hepsi çeşitli kaynaklardan akademik amaçlı toplanmıştır ve hiçbir hakkı bana ait değildir.

If anyone can be beaten to death in the middle of street because of his/her opinions or apperance, if a dad can shoot his son with 5 bullets just because he was gay, if Madımak Hotel can be burned with the intellectual people inside of it, if other people that we have never heard about are being killed or attacked and the worst is if this mentality hasn’t get any better, i have a problem with this nominal democracy, this nominal freedom and this government. I have a problem. In the environment that the violence gets more “casual” and “legitimate” day by day, we don’t have any guarantee which ensure that we won’t have any issue like this.

This compilation video is created for “Sex, Labor, Space” lesson in Mimar Sinan Fine Arts University. It’s not allowed to use the video for commercial purposes.

The video starts with Charlie Chaplin’s peace speech from “The Great Dictator (1940)”.
I don’t have any rights of the visual and sound materials in this compilation video. This is made for academic purposes.

1

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *