The Nose meets The Chef

Son günlerde kişiye özel parfüm üreten La Déesse ile bir araya geldik. Hedef, parfüm kokuları ve yemeği buluşturmaktı. Bunun için de parfüm uzmanı Vedat Ozan ve Chef de Cuisine William Mahi kolları sıvadı. İlk gün aktardan baharatlar seçildi, ikinci gün de Swissotel’de Gaja Restaurant’ın mutfağında parfümlere en uygun yemekler hazırlandı.

Benim için enfes bir deneyimdi. İşin “mutfağında” olmanın en güzel yanı hem yemekler hazırlanırken hem de sunulurken tadına bakabilmek oldu. Daha da güzeli de tabii ki La Déesse ve ekibiyle, William Mahi ve Vedat Ozan ile tanışmaktı.

Lastly i’ve been collaborated with La Déesse which is producing personalised perfume for each person. The goal was connecting perfume fragrance with meal. For this, perfume expert Vedat Ozan and Chef de Cuisine William Mahi rolled up their sleeves. First day, they chose spices. Then, William Mahi had created delicious and good-looking meals that suit with perfumes in the kitchen of Gaja Restaurant.

It was a wonderful experience. The best part of being in the “kitchen” of the project was eating meals twice. But better than it was meeting with La Déesse and its crew, William Mahi and Vedat Ozan.

 

0
Tags from the story

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *