A DAY WITH DUYGU AKDENIZ.

A DAY WITH DUYGU AKDENIZ.

Moda haftalarında video yapmak artık bir geleneğim oldu. İki sezon önce moda haftasından hemen önce bir bir video yapmıştım. Bu moda haftasında beğenerek takip ettiğim, bir manken, bir tasarımcı ve bir moda editörünü çalışırken takip ettim. Ve ortaya 1 dk’yı çok az geçen 3 video’luk bir seri çıktı.

İlk olarak manken Duygu Akdeniz’le başlıyoruz. Çok klişe ama iç güzelliği dışına yansımış bir insan kendisi. Ben onu takip etmeyi teklif edince o da hiç yok demedi. Özgür Masur defilesine hazırlanırken, fitting’den makyaj’a, provasından defileye her adımını takip ettim. 1 dk içinde Duygu’nun bir moda haftasındaki çalıştığı gün nasıl geçiyor şöyle bir göz atın bakalım. İyi seyirler!

Making videos at fashion week has become my tradition now. Before two seasons, i’d made a pre-event video. This fashion week, my plan was following a model, a fashion editor and designer when they are on duty. By following them, i’ve created 3 episode videos. The first episode, i’d like to present a model, Duygu Akdeniz. Such a cliche but her inner beauty is as much as her gloss. When i offered following her, she accepted in first place. So i followed her while she is getting ready for Özgür Masur fashion show. After all, you can take a look at how Duygu’s fashion week working day looks like in 1 minute. Enjoy!

scanpolaroidduygu

Comments (0)
Join the discussion
Read them all
 

Comment

Hide Comments
Back

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Share