Dreams of Tokludede

Tokludede district in Istanbul, Turkey is suffering from urban regeneration projects that are maintained across different parts of city. The area is one of the most important part of the city because of its historical and architectural background. This project is destroying all values of area wantonly and disrespectfully. People living here are exposed to forced eviction. The municipality cut off the electricity and water service of the houses around the area. People living here has no economic power to move their houses. The government offers homeowners to buy a house which is out of the city centre and insufficient to live in. For tenants who live there, there is no programme for having another house. Most of the people that were used to live there, left the city. The others accepted the offer of government and moved to periphery. Lastly, a few family is still fighting against this forced eviction.
This short documentary is created during the Urban Dreams Workshop that was hosted by The Chamber of Architects of Turkey. For now, the english subtitle is not available.

/

Istanbul’daki Tokludede mahallesi, şehrin farklı yerlerinde de yürütülen kentsel dönüşüm projeleriyle uğraşıyor. Bölge tarihi ve mimari özellikleriyle şehrin önemli bölgelerinden biri. Yürütülmeye başlanan proje bölgenin tüm değerlerini umarsızca ve saygısızca yok ediyor. Burada yaşayan insanlar zorla göçe itiliyor. Belediye, bölgedeki evlerin elektriklerini ve sularını kesti. Diğer belediye hizmetleri de büyük ölçüde yerine getirilmiyor. Burada yaşayan insanların ise başka bir yere taşınmak için yeterli ekonomik güçleri bulunmuyor. Devlet, ev sahiplerine şehrin çeperlerinde bulunan ve yaşamak için yeterince uygun olmayan TOKİ konutlarında ev satın alma programı sunuyor. Bölgedeki kiracılar için ise herhangi bir ev satın alma programı bulunmuyor. Burada yaşayan insanların büyük bir bölümü şehri terk etmek zorunda kaldı. Diğerleri ise devletin teklifini kabul edip şehrin periferi bölgelerine taşındı. Son olarak burada kalan birkaç aile ise halen bu zorla göç karşısında direniyor. Bu kısa belgesel, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin ev sahipliği yaptığı Kent Düşleri Atölyesi süresince yapıldı.

Yönetmen / Director : Emircan Soksan
İkinci Kamera / Second Camera : Ahmet Demir
Dış Ses / Voice Over : Canset Er
Metin / Script : Zeynep Bıyık
Müzik / Music : Tycho – Dictaphones Lament
Teşekkürler / Thanks to : Kent Düşleri Atölyesi, Tokludede Grubu / Urban Dreams Workshop – The members of Tokludede Studio – Atölye yürütücüleri / Workshop Executives: Ayşe Mücella Yapıcı, Zeynep Bıyık, Eser Yağcı, Ahmet Sıtkı Demir, İlkay Yasin Çekin. – Türkiye Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi / The Chamber of Architects of Turkey.

2012

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *