Call from Urban Planning Alumni and Students

Son 9 yılda 7000’den fazla kadın tecavüze uğradı. Tecavüzcüler serbest bırakıldı.
Gezi Parkı eylemlerinde 9000’den fazla kişi polis şiddeti nedeniyle yaralandı. Polisler maaş ikramiyesi aldı.
Bir kişi polis kurşunuyla kafasından vurularak öldü. Polis tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 2009 girişli Şehir ve Bölge Planlama öğrencileri mezun oldu.
Daha adaletli, herkes için eşit ve barış içinde bir dünya için görevde.
Bu çalışma, Şehir ve Bölge Planlama mezunları ve öğrencilerinin çağrısıdır.

In last 9 years, more than 7000 women were raped. At the end, rapist are released to freedom. During Gezi Park protests, more than 9000 people are injured by police. At the end, polices are given bonus salaries. One person is shot on head with the bullet of police gun. At the end, that police is released.

Year 2009 City Planning students in Mimar Sinan Fine Arts University are graduated now. We’re on duty for a fair and peaceful world. This video-art is a call from City Planning alumni and students.

Video: Emircan Soksan

Thanks to: Ersan Pars, Mert Türkay, Özkan Özyakan, Tuba Kılıç

Alumni and Students in video
Ece Doğan, Burcu Demircan, Ozan Baştürk, Görkem Kara, Sidal Çakır, Ceren Ünlü, Selen Kuş, Büşra Güven, Türkü Tunceri, Emircan Soksan, Zeynep Türkmen, Yağmur Rüzgar, Gizem Gül, Hilal Dalka, Deniz Öztürk, Hüseyin Kasarci, Esra Turgut, Kübra Görgülü, İbrahim Özvarış, Faruk Karabulut, Eray Morgül, Ece Pekcan, Selen Gör, İremnur Karadeniz, Ahmet Doğan, Döndü Başyurt, Ilga Cengiz.

This video is made for social responsibility. It is restrictly forbidden to use this work for commercial purposes.

direntürkiyeküçük

8

7 Comments

  • Mimarlık lisansı ve Şehir Planlama yüksek lisansı yapmış biri olarak yakın zamana kadar Türkiye de Şehir planlama bölümlerinin ne kadar da gereksiz olduğunu sıklıkla düşünmeye başlamıştım.Nasılsa başta İstanbul tüm Türkiye de şehir planları, kentsel tasarımlar hatta tarihi çevre düzenlemeleri vb.iktidar tarafından uzman görüşüne gerek duymadan alınan kararlarla yapılıyordu.Ancak ,artık bir çeşit milat kabul edeceğimiz Gezi den sonra katıldığım Mimarlar Odası toplantılarında da gördüğüm gençlerin bunun böyle devam etmesine izin vermeyeceği yönündeki izlenimim bu videoyla pekişti.Emeği geçenleri kutluyorum.Şehir planlamanın kapsama alanın diğer bir çok meslekten daha geniş olması bağlamında onların bu süreçte çok etkili olacaklarına inanıyorum.Yolları açık olsun.

    • Evet, yeni nesil çok daha fazla umut teşkil ediyor. Son yaşananlar da umudumuzu ve direncimizi arttırdı. Artık gerçekten devirin değiştini hissedebilir hale geldik. Tüm arkadaşlarım ve kendim adına çok teşekkür ederim.

    • aynen katılıyorum . çok yerinde ve zamanında , misler gibi bir video olmuş . güçlü , net . içinde bulunduğumuz kaosu gayet vermişsiniz . Bir siz eksiktiniz :)) diyorum hehe he ha !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *