LISBON

Lisbon 3

 

Uzun zamandır moda haftaları dışında seyahat etmez oldum. Bir senede 3 kez Paris, 2 kez New York, arada bir de Berlin yapmaktan biraz sıkılmış olsam gerek yeni rotalar aramak için şöyle bir dünya haritasını açtım. Havaların halen sıcak olduğu yerleri şöyle bir listeledik ve sonuç olarak daha önce hiç gitmediğim Portekiz’in başkenti Lizbon’a gitmeye karar verdik.
I haven’t travelled somewhere except fashion week for a long time. In 2015, I’ve been to Paris for 3 times, New York for 2 times and Berlin for… many times. Therefore i started searching for new destinations. At the end, we made a list of cities that are still having sun and warm weather. Finally we decided to travel to the capital of Portugal; Lisbon.

Lisbon 5

I92A8723-as-Smart-Object-1

IMG_5217-copy

Lizbon’da diğer tüm şehirlerde olduğu gibi yine otel yerine Airbnb‘de kalmayı tercih ettik. Lokasyon olarak Baixa-Chiado‘daydık. Burası şehrin en merkez noktası. Bütün alışveriş caddeleri, restoranlar ve barlar etrafımızda. Eh şehir de zaten çok büyük değil. Şehir içinde metro ulaşımı var ama biz neredeyse her yere yürüme uzaklığındaydık. Yürümeyecek yerlerde de Uber kullanmayı tercih ettik. Uber Lizbon’da İstanbul’dan çok çok daha ucuz.
We stayed in an Airbnb in Baixa district, which is located in the heart of city. There are many shops, restaurants and bars around. Besides, the city is not too big, so we were able to walk everywhere easily. If we didn’t like walking, we preferred Uber because it was moderately cheap to compare with Istanbul.

IMG_5109-copy

Lizbon mimarisi tarihteki birçok akımdan etkilenmiş. Tarih akışına göre barok, gotik, neo-klasik ve art nouveau akımlarının etkilerini görmek mümkün. Şimdilerde olmasa da zamanında Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri olduğunu anlamak için binalardaki renkli ve pahalı karo düzenlemelerine bakmak yeterli.
The architecture of Lisbon has been effected by many movement in history. We can see the effect of baroque, gothic, neo-classic and art nouveau. The colorful and expensive tiles covering the buildings are showing us how Lisbon was one of the richest cities in Europe.

Lisbon 2 Lisbon 1

IMG_5411-copy

O zaman şimdi kısaca Lizbon’da benim için gidilmesi görülmesi gereken yerlerden bahsedelim.

Here there are some tips if you are planning to visit Lisbon one day.

YEMEK / FOOD

Fábrica Lisboa

Rua da Madalena 121.

Kahvaltı için kesinlikle gidilmesi gereken yer Baixa’daki Fabrica Lisboa. Bu kafede fırından yeni çıkmış birbirinden farklı kruvasanları yerken bir yandan harika bir kahve içebilirsiniz. Ayrıca mekan iç mimarisi de oldukça başarılı. Çalışanlar da güleryüzlü. Ben yeni yerler denemek istesem de 2 gün üst üste buraya gelmekten kendimi alakoyamadım.
I highly recommend Fabrica Lisboa in Baxia for breakfast. You can have your homemade and fresh croissant while sipping your coffee. The interior design of the place is another thing attracted me. Although, I wanted to try some places new, I couldn’t help myself to have breakfast here twice when I was in Lisbon.

Lisbon 4

Sol e Pesca

R. Nova do Carvalho 44.
Öğle yemeği için ise en iyisi açık ara farkla Sol e Pesca. Bairro Alto’da bulunan balıkçı lokantası gibi salaş gözüken bu mekana girerken başta biraz tereddüt etsek de sonrasında buranın gayet de ünlü bir yer olduğunu öğrendik. Burada bütün deniz ürünleri konservede ama her ürün taze. İsterseniz Lizbon’un en önemli yiyeceği olan konserve deniz ürününü direkt aladabilirsiniz, ya da burada restoranda oturup yiyebilirsiniz. Biz tabii ki biraz ev yapımı şarapla beraber masayı bir güzel donattık. Ahtapot salatası ve elma dilimleri üzerinde ançüezi mutlaka denemelisiniz. Ama eminim diğer tüm yiyecekler de bu kadar güzeldir. Üstelik inanılmaz ucuz. Biraz da içkinin verdiği çakır keyiflikle mutluluktan gözlerimiz dolarak mekandan ayrılıyoruz.
Sol e Pesca was my favourite for lunch. This spot from outside looks a bit messy and crowded with lots of objects. Also when we were around, it was totally empty. Because of that, we hesitated for a second to go in. But it is always good to take some risks. After our lunch we learnt that, actually this place is quiet famous and it is on most of the guides! In this restaurant, you can find million kinds of canned sea food which is Lisbon’s signature. As you prefer, you can take it home or sit on these short stools and enjoy the food here. We had octopus salad and anchovy on apple slices. It was amazing! Besides, it was extremely cheap. We left this place with tear of joy.

IMG_5440-copy IMG_5438-copy IMG_5434-copy

The Decadente

R. São Pedro de Alcântara 81.

 

Akşam yemeği için ise iki önerim var. Eğer gerçek bir akşam yemeği yemek istiyorsanız yine Bairro Alto’da ama bu sefer tepede bir yerde bulunan The Decadente Restaurant’ı tavsiye ederim. Yemekler Portekiz mutfağından ama modern bir yorumla tabaklarınıza geliyor. Mekanın iç mimarisi de hem vintage hem modern bir arada yer oluyor. Oldukça şık bir mekan, aynı zamanda sıcak bir atmosferi var. Çok kasılmıyorsunuz. Aslında sanırım Lizbon’da her yer gayet arkadaşça. Fiyatlar akşam yemeği için uygun. Yalnız haftanın her günü gelmeden önce rezervasyon yaptırmakta fayda var.
If you want to have proper dinner, i can strongly suggest a chic restaurant in Bairro Alto which is called The Decadente. It is located in a hip hostel. This is a place where you can find Portuguese cuisine with a touch of modernity. It’s decorated very simple but still chic with unique vintage items. The prices are optimum for a dinner. Keep it in mind: You better have reservation before coming.

 

By The Wine

Rua das Flores 41.
Akşam yemeğini daha hafif geçirmek istiyorsanız ise önerim Bairro Alto‘da bulunan bir şarap evi olan By The Wine. Mekanın atmosferi çok güzel. Hem şık hem alternatif. Harika şarapları tabii ki yine çok ucuz. Şarküteri ve peynir seçenekleri de oldukça zengin. Buraya da haftasonu gelmeden önce rezervasyon yaptırmak iyi olabilir.
If you like to have something light for dinner, I suggest dine & wine restaurant By The Wine in Bairro Alto. The decoration is made as smart as the name of restaurant is. They have great selection of wine and delicatessen. It’s moderately cheap. Before you come, it’s better to have reservation.

IMG_5402-copy

Mercado da Ribeira

Av. 24 de Julho 50.

 

Ayrıca nasıl oldu bilmiyorum ama fotoğraf çekmeyi es geçtiğim başka bir yer de Mercado da Ribeira. Burası hem hediyelik eşya bulabileceğiniz, hem de farklı mutfaklardan restoranları aynı çatı altında bulabileceğiniz büyük bir alan. Sanıyorum eski bir fabrikanın renove edilmişm hali. Burası da yemek için kesinlikle uğranması gereken bir yer.
Mercado da Ribeira is located on the coast side of the city. It’s an old, renovated factory building which is now hosting lots of different restaurants that serve different cuisine. This place must be on your list, too. Not just for eating, but also you can find many good quality souvenirs before leaving Lisbon.

 

SANAT

Bizim gezimiz tamamen yemek, uyumak ve içmek üzerine kuruluydu. Ama yine de Lizbon’a gelmişken önemli müzelerini görmeden olmazdı. Benim ilgimi çeken iki müze oldu.

Our trip was all about dining, wining and sleeping. But of course, we had spared some time to experience the art scene of Lisbon. I had 2 personal favourite art spaces.

Museu do Design e da Moda

Rua Augusta 24.
İlki bir moda ve tasarım müzesi olan Museu do Design e da Moda idi. MUDE‘ daki en çok etkilendiğim sergi, orada daimi olarak sergilenen Francisco Capello‘nun moda ve endüstriyel tasarım tarihine ışık tutan koleksiyonuydu. Bu koleksiyon 1937’den itibaren kronolojik bir sırada, o tarihlerde olan olaylara, savaşlara göre sıralanmış. Tarihte Dünya Savaşı gibi önemli olaylarla moda ve endüstriyel tasarım anlayışının nasıl değiştiğini görebiliyorsunuz. Müzenin bu bölümünde fotoğraf çekmek yasaktı. Ama binanın diğer katlarından ve sergilerinden birkaç kare çekebildim. Bu arada müze girişi bedava.

The first recommendation is a fashion and design museum called Museu do Design e da Moda aka MUDE. I really enjoyed the permanent collection of Francisco Capello which is exhibited here. The collection is a mix of furnitures, costumes and other industrial designs. The pieces were curated in chronological order since 1927. You can see how the important historical facts have been effecting the mentality of design. From Christian Dior to Le Corbusier, this collection contains so many masterpieces in history.

The architecture of museum is whole another story. It is very raw and smartly designed. Another note: The entrance is free for the museum.

I92A8718-as-Smart-Object-1-copy I92A8715-as-Smart-Object-1-copy I92A8712-as-Smart-Object-1-copy

 

Berardo Collection Museum

Praça do Império.

 

Lizbon’un bir diğer önemli müzesi ise Berardo Collection Museum. Burası Lizbon şehir merkezinden biraz uzakta Belém’de. Şehir merkezinden otobüsle 20 dk sürüyor. Uber ise 5-6 euro civarı tutuyor. Modern sanatla ilgili insanların bence bir günlerini bu müzeye ayırmaları gerek.
Berardo Collection Museum is the most important contemporary art space of Lisbon. It’s located a bit far from city centre, on the way to Belém. It takes 20 mins with public bus. We preferred to take Uber, which costs around 5-6 euro. If you’re interested in contemporary art, it’s important to spare major time for visiting this museum.

IMG_5355-copy IMG_5367 IMG_5371-copy IMG_5368-copy IMG_5372-copy

 

LX Factory

R. Rodrigues de Faria 103.
Belém yolunda ise bizi başka bir kreatif oluşum bekliyor. 1846 yılında kurulmuş bir tekstil fabrikası ilerleyen tarihte Alcantara’ya taşınıyor ve bu fabrika biraz da yıkık dökük bir halde 2008’den başlayarak kreatif bir oluşuma ev sahipliği yapıyor. Burada, galerilerin, kitap dükkanlarının, tasarımcıların, restoranların bir arada olduğu bir kompleks oluşuyor. Tabii bu kadar renkli kreatif alanlar bir arada toplanınca burası şehrin hipster’larının gözdesi haline geliyor. Bu kreatif ada bana Berlin’deki underground oluşumları hatırlatıyor. LX Factory‘ de bit pazarları vs gibi etkinlikler de sıklıkla oluyor.
LX Factory is an urban art island located on the way to Belém. It’s renovated factory which was serving as manufacturer in 1846. After the moving of the textile manufacturer to Alcantara, this old tumbledown factory starts hosting the creative environment of Lisbon. Since, the opening of LX Factory in 2008, this space turns to be a creative complex that includes book stores, restaurants, galleries, workshops. This reminds me of underground sites that serve art scenes in Berlin. Well, some say Lisbon is the next Berlin.
I92A8760-as-Smart-Object-1 I92A8757-as-Smart-Object-1-copy I92A8751-as-Smart-Object-1-copy I92A8764-as-Smart-Object-1-copy I92A8750-as-Smart-Object-1-copy I92A8745-as-Smart-Object-1-copy I92A8743-as-Smart-Object-1-copy I92A8769-as-Smart-Object-1-copy

IMG_5375-copy IMG_5334-copy IMG_5332

Benim seyahatimizden hatırlayabildiğim ve gerçekten not etmeye değer bulduğum ve hatırlayabildiğim yerler bunlar. Ama şehrin her köşesinde yeni bir mekan keşfetmek mümkün. Şehir ucuz olunca genç nüfusun da ilgi noktası oluyor. Eh genç nüfus olunca bizim ilgimizi çekebilecek mekanların sayısı da artıyor. Avrupa’nın en uzak köşesi olabilir ama birazcık uçakta sıkılmaya değecek güzellikte bir şehir. Hem hava da halen güzelmiş. Bence bir seyahat planı yapmayı düşünüyorsanız Lizbon’u kesinlikle listeye ilk sıradan ekleyin.

These were the places and things I could remember from our trip to Lisbon. But it is very likely to discover another cool spot just around the corner in Lisbon. The city is attracted by the young crowd since it is moderately cheap. Naturally, where there is youth, there is creativity, then there are dozens of hip places. Maybe it is the farthest city in Europe, but you should give a chance to this lovely city and visit soon. Maybe even tomorrow? The weather in Lisbon is still amazing!

IMG_5419 IMG_5217-copy IMG_5211-copy IMG_5196-copy IMG_5151-copy IMG_5118-copy IMG_5035-copy I92A8727-as-Smart-Object-1-copy

 

1
Tags from the story
, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *