BERLIN: ONCE AGAIN

19BERLİN

Berlin’e tekrar tekrar gitmek için her zaman iyi bir sebebim vardır. Geçen sene sonbaharda ilk kez bir geceliğine Berlin’de kalınca geçen Ocak sonu hava buz gibi olsa da yine Berlin yollarına düşmüştüm. Birinci ve ikinci seyahate de bir göz atabilirsiniz. Bu sefer de Ekim ayında hava daha çok da soğumadan bir kez daha uçağa atlayıp Berlin’e gittik. İlk iki seyahatte az çok gidilecek görülecek yerleri gördüğümüz için bu sefer tek amacımız yorulmadan gezip tozmaktı. Sanırım başarılı da olduk. Berlin’deyken çok fotoğraf çekmeyi sevmiyorum ama çektiğimiz birkaç kare aşağıda.

I have always a better reason to visit Berlin once again. After a trip on last autumn, i’ve been there also in cold winter. Take a look at my first and second trip by clicking. This time, just before the weather gets colder, we took a plane to Berlin on October. Since we’ve done a lot in our first trips, these time my plan was to chill, to walk around in Berlin without rush. Apparently we did a good job. I don’t like to take a lot of photos in Berlin but here there are some that i took while walking around.


 

TEMPELHOFER PARK

Columbiadamm 21, 10965 Berlin.

Processed with VSCOcam with c1 preset

2BERLİN 3BERLİN

4BERLİN

5BERLİN


 

BAUHAUS-ARCHIV

Klingelhöferstraße 14, 10785 Berlin.

6BERLİN 7BERLİN 8BERLİN


 

HAMBURGER BAHNHOF

Invalidenstraße 50-51, 10557 Berlin.

9BERLİN 10BERLİN 11BERLİN 12BERLİN 13BERLİN 14BERLİN 15BERLİN 16BERLİN Processed with VSCOcam with f2 preset


 

KLUNKERKRANICH

Karl-Marx-Straße 66, 12043 Berlin.

18BERLİN 19BERLİN Processed with VSCOcam with p5 preset


 

ON THE STREETS

21BERLİN

Processed with VSCOcam with b6 preset Processed with VSCOcam with c1 preset 24BERLİN Processed with VSCOcam with b5 preset 26BERLİN Processed with VSCOcam with m3 preset Processed with VSCOcam with p5 preset

 

3
Tags from the story
, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *