Mindscreen Video Diary

Mindscreen Video Diary

[columns_row width=”half”]

[column]

İki yıl önce; gördüğüm, ilham aldığım, sevdiğim şeylerin fotoğraflarını çekip bir de bunları bir araya getirmek ve paylaşmak için mindscreen ‘i oluşturmuştum. O zamanlar makinemi elimden düşürmezdim ve neredeyse her şeyin fotoğrafını çekerdim. Bu sırada instagram ortaya çıktı ve çok da gerekmedikçe makinemi kullanmamaya başladım. Mindscreen’i de instagram ile senkronize ettim. Doğrusu pek de pratikti.

Geçtiğimiz aylarda vapurda The XX’in Coexist’ini dinleyerek dışarıyı seyrettiğim bir gün fark ettim ki yol boyunca sadece dışarıyı seyrederek gözlerimle film çekiyormuşum. Aslında paylaşmak istediğim şey fotoğraflardan ziyade video’larmış.

Neler yapılabilir diye düşündüm taşındım ve en sonunda yine Mindscreen’den yola çıkarak Mindscreen Video Diary’i başlatmaya karar verdim. Amaç 1 dakikayı aşmadan (söz vermiyorum), o an benim için ne önemliyse video’sunu çekip üzerinde çok uğraşmadan (yine söz vermiyorum) paylaşmak olacaktı.  Bu düşüncenin üzerinden aylar geçtikten  sonra geçen haftasonu bir anda gaza gelip hazır da Eminönü’ndeyken (ne klişe ama) ve kameram da yanımdayken bir şeyler çektim. Ortaya Mindscreen Video Diary’nin giriş video’su olabilecek bir şey çıktı. Tam istediğim gibi herşeyden bir parça.

Bir sonraki adım ne olacak gerçekten bilmiyorum, devam ettirebilecek miyim onu da bilmiyorum. Şimdilik siz bu video’nun keyfini çıkarın o zaman.

[/column]
[column]

Two years ago; I’ve created mindscreen to collect and share the photos i’ve taken spontaneously. I was always carrying with my camera with me and i was taking photos of almost everything. Meanwhile, Instagram has come out and i’ve started to leave my camera at home unless it’s not so necessary. Also i’ve synchronised mindscreen with my instagram. To be honest, it was practical.

One day, i was watching out of the window of boat while i was listening Coexist from The XX. Suddenly i’ve realised that i was making a film with my eyes during the trip. Actually the things i want to share were not the photos, they were videos!

So i’ve thought about it and i’ve decided to create Mindscreen Video Diary. The target was shooting the things that were important for me and making a film without hassle (not promising). They would be less than 1 minute (not promising again). After months, last weekend when i was in Eminönü (what a cliché), i’ve filmed something around me. Finally Mindscreen Video Diary has emerged. It was just what i want: a bit of everything.

I really don’t know what the next step is gonna be like or if i am gonna go on doing this. But for now, let’s enjoy it.

[/column]

[/columns_row]

Comments (2)
Join the discussion
Read them all
 

Comment

Hide Comments
Back

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Share