I want my spontaneity back!

blog

Son birkaç aydır kendimle ilgili bir şikayetim var. Eski günleri hatırlıyorum da hiçbir organizasyon yapmadan arkadaşları arayıp hemen bir araya gelip şehrin bir noktasına gidip hızlıca bir çekim yapardık. Sonuçta teknik olarak çok başarılı olmasa da hislerim sağolsun güzel şeyler de çıkıyormuş ortaya. Şimdilerde bir çekimden önce haftalarca organizasyon yapılıyor. Ekipmanımız var mı? Mekan hazır mı? Modelimiz kim? Makyöz kim? Tasarımcı kim? Bütçemiz nedir? vs vs. İlham verici bir fotoğraf çekmek için bütün bunlar şart mı?

Bu günlerde kafama eski spontaneliğimi geri kazanmayı koydum. Artık eskisi gibi blog’ta daha rahat yazabilmek, sırf canım sıkıldığı için bir şeyler karalamak, bir anda bir arkadaşımla bir “çekim” yapabilmek ve en önemlisi de bunu sadece canımız istediği için yapmak istiyorum. Hatta ilk adımı attım. Dün bir çekimim öncesi hazır kameram da yanımdayken eskiden spontane çekimlerimin bir numaralı modeli güzeller güzeli arkadaşım Yağmur Rüzgar’la Karaköy Muhit’te bir araya geldik. Yemek yedik, sohbet ettik. Sonunda da çekimden önce kalan 20 dakikamda birkaç kare fotoğraf çektik. Akşam üzeri olduğu için neredeyse ışık yoktu. Evet, kabul ediyorum başlangıç için bu kadar spontanelik de fazlaydı. Çok fazla şey çıkaramadık ama ne fark eder ki?

In the last few months, i have a complaint about myself. I’m remembering the old days that we make photo and video shooting spontaneously with no organisation. At the end, the materials were not technically correct but thanks to our senses, they were quite beautiful and natural. Nowadays, before a shooting, we’re organizing it for weeks. Do we have required equipment? Is location ready? Who is our model? Who is our make-up artist? Who is the designer? What is the budget? etc etc. But do we really need to have all these for inspirational photo or video?

Nowadays, my target is getting my spontaneity back! From now on, i want to write on my blog spontaneously, i want to call my friend suddenly and get together for new “shooting”. Most of all, i want to do it like that just because we want it so. Even, i make the first step. Yesterday, before my video shooting work in Swissotel, i got together with Yağmur Rüzgar who is my queen of spontaneous photoshootings with her beautiful and characteristic face. We had lunch and had conversation in Karakoy Muhit. At the end, before i go to work, i took some photos of Yağmur. There was always no light because it was almost nightfall. Well, i accept that it was too spontaneous for first try. We have not much material but does it really make difference?

 

 

 

0

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *