Ekümenopolis / City Without Limits

ekü

Bundan 4 sene önce Şehir ve Bölge Planlama okumaya başladığımda beni bu kadar değiştireceğini hiç tahmin etmezdim. Şimdi fark ediyorum ki kente, kentte yaşanan olaylara, insanların kentteki hareketine karşı bir bakış açım oluşmuş. Hepsinde bir alt metin görebiliyorum, bunun hakkında konuşabiliyorum ve bir sonraki adımı tahmin edebiliyorum. İnsanın yaşadığı kentin dinamiklerini anlayabilmesi harika bir şey.

Ekümenopolis, İmre Azem’in yönettiği ve benim de geçtiğimiz yaz izlediğim bir şehircilik belgeseli. İstanbul’un tarihsel değişimine, dinamiklerine, üzerinde oynanan oyunlara ustaca değinilmiş. Şehircilik konusunda hiçbir bilgisi olmayan bir insan bile izledikten sonra bir nebze kent analizi yapabilecek duruma gelebilir. Türkiye’de uzun süre vizyonda kalamasa da dünyanın çeşitli ülkelerinde festivallerde izlendi.

Eğer halen izlemediyseniz, nihayet belgesel dvd’si çıkmış. En azından ben yeni gördüm. Mutlaka izleyin.

4 years ago, when i’d started studying City and Regional Planning, i had no idea about how it would change me. Now i can realize that, i have a vision about city, the issues in city, human movements in city. I can see subtexts about the city. I can talk about it, i can guess the next step. It’s amazing to understand the urban dynamics where you live in.

Ekümenopolis, which is directed by Imre Azem, is an urban documentary that i’ve also watched it last summer. İstanbul’s historical change, it’s dynamics, the games which are played on it are mentioned in this documentary. If you have no idea about urbanism, you will have the capability of analysing  the city after watching this film. Although it hadn’t been in theaters of Turkey for long time, it had been watched in many festivals around the world.

If you haven’t watched it yet, i’ve just realised that the DVD has been out. You should definitely watch it.

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *